blog architektoniczny
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek AleksanderRealizacje Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitasStandardy Profesora Jana Tajchmana


Okładka książki prof. arch. Jana Tajchmana zatytułowanej Standardy w zakresie projektowania, realizacji i nadzorów prac konserwatorskich dotyczących zabytków architektury i budownictwa (projekt okładki: arch. Łukasz Lewandowski)

Narodowy Instytut Dziedzictwa wydał, już jakiś czas temu, ciekawą pozycję autorstwa Prof. dra hab. inż. arch. Jana Tajchmana zatytułowaną Standardy w zakresie projektowania, realizacji i nadzorów prac konserwatorskich dotyczących zabytków architektury i budownictwa. Przeczytałem ją od deski do deski, w końcu byłem jej recenzentem, i mogę tą pracę serdecznie polecić wszystkim, którzy chcieliby stosować najlepsze praktyki w swojej działalności zawodowej przy zabytkach. Co prawda wersji papierowej tej publikacji nie można kupić, natomiast z jej wersją elektroniczną PDF można się zapoznać całkowicie nieodpłatnie na stronie internetowej NID:
http://www.nid.pl/pl/Wydawnictwa/J-TAJCHMAN_standardy-dokumentacji.pdf

Więcej na temat tej pracy Profesora Tajchmana napisałem w krótkim artykule, który posłałem do czasopisma "Renowacje i Zabytki" - być może w następnym numerze zostanie ta krótka recenzja opublikowana. Tutaj tylko podkreślę, ze wyjątkową wartość pracy stanowi omówienie różnych przykładów z praktyki, zarówno tych dobrych - godnych naśladowania, jak i złych - pokazanych jako przestroga, aby tak nie postępować. Całość okraszona bogatym materiałem ilustracyjnym jest interesującą propozycją przede wszystkim dla architektów i konserwatorów zabytków, ale mogą po nią sięgnąć również właściciele obiektów zabytkowych i potencjalni inwestorzy, jeżeli zechcieliby zaznajomić się z wysokimi standardami w działaniach w obszarze zabytków architektury. Książka warta przeczytania, a niniejszy wpis o niej z przyjemnością zaliczam do kategorii Moje rekomendacje.

[2015.11.15; Moje rekomendacje; AF]


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biuro Projektowe - Furmanek Aleksander