blog architektoniczny
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek AleksanderRealizacje Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitas


Autorstwo bloga

Tworzenie bloga jest pewnym rodzajem aktywności, która posiada swój podmiot, a jest nim oczywiście autor tegoż działania. Dla mnie, jako reprezentanta zawodu związanego z twórczością, kwestia autorstwa dzieła jest sprawą kluczową. Dlatego uznałem za potrzebne podkreślenie, że to ja, czyli Aleksander Furmanek (info o mnie w zakładce Autor), jestem autorem wszystkich tekstów oraz zdjęć, które są zamieszczane na moim blogu. Jeżeli w przyszłości coś się w tym temacie zmieni (np. autorem zdjęcia, czy tekstu będzie ktoś inny), to na pewno zostanie to odpowiednio odnotowane. Dla uproszczenia będę podpisywał własne materiały samymi inicjałami (AF), np. na końcu każdego wpisu, czy pod każdym zdjęciem tak, jak to czynię poniżej.

Widok na budowę nowego mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi; zespół projektowy: Arcadis Profil Sp. z o.o., Pont-Projekt Sp. z o.o., Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe Sp. z o.o., Damart Biuro Inżynierskie Sp. z o.o.; foto: AF
Widok na inwestycję budowy nowego mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi. Zespół projektowy: Arcadis Profil Sp. z o.o., Pont-Projekt Sp. z o.o., Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe Sp. z o.o., Damart Biuro Inżynierskie Sp. z o.o. (foto: AF, 2013)

Jak widać z podpisu pod zdjęciem zamierzam podawać też autorów projektów prezentowanych obiektów, jak tylko dam radę dotrzeć do tej informacji, a jest to czasem wyzwanie. Oczywiście nie zawsze też będę autorem przedstawianych dzieł, ale zamierzam co jakiś czas pochwalić się czymś, w tworzeniu czego brałem aktywny udział.

Czy takie oświadczenie, jak na wstępie jest w ogóle potrzebne? Uznałem, że nie zaszkodzi. W internecie można bowiem co rusz spotkać się z naruszeniami praw autorskich. Przykładem może być zamieszczanie właśnie zdjęć cudzego autorstwa na swojej stronie bez podania twórcy dzieła. Naiwnością byłoby myślenie, że sprawca takiego naruszenia porozumiał się w tej sprawie z autorem, nie wspominając już o należnych tantiemach. Podobnie rzecz się ma ze słowem pisanym, które ulega czasem najdelikatniej mówiąc zapożyczeniom. W przypadku bloga specjalistycznego wręcz oczywistym wymogiem wydaje się być konieczność podania autora zawartych stwierdzeń. Ku mojemu zdziwieniu nierzadko natrafiam na strony "eksperckie" o charakterze bloga, z których nie wynika ani jakie doświadczenie i kompetencje ma autor udzielanych "porad", ani nawet nie wiadomo kto nim jest. Współczesny Gal Anonim?

Szacunek do odbiorcy to nie tylko dbałość o jakość. Moim zdaniem to również elementarna uczciwość polegająca na podpisywaniu się tylko pod swoim dziełem (odbiorca ma prawo wiedzieć, kto jest twórcą) oraz wskazywanie autorstwa dzieła stworzonego przez kogoś innego, komu też przysługuje należny szacunek.

[2013.12.02; Wszystko pozostałe; AF]


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biuro Projektowe - Furmanek Aleksander 2009-2021