Strona główna Biura Projektowego - Furmanek AleksanderRealizacje Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
   Blog    Projekty   Firma      Autor    Kontakt
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek Aleksanderwersja polskaEnglish versiondeutsche FassungArtis sola domina necessitas
                                                                                                                                Sztuki władczynią jedyną jest potrzeba,  Gottfried Semper

 Ostatnie artykuły/wpisy
       Darty i Flirty na torach
       Zmiany zmiany zmiany
       Wieże lęgowe dla ...
       Standardy Profesora ...
       Zdjęcia z Jordanek
       

 Kategorie
       Dobrze - źle - bardzo źle
       Drukowane domy
       Kilka zdjęć
       Moje rekomendacje
       Słówka budowlane
       Top 20
       Wydarzenie się odbyło
       Wszystko pozostałe

 Serdecznie zapraszam do polubienia fanpage-a bloga na Facebooku     Twitter     Google+

 Archiwum
       Kwiecień 2016
       Styczeń 2016
       Grudzień 2015
       Listopad 2015
       i inne >>


Słówka budowlane A - Ż


blog architektoniczny

główna4039383736353433323130292827262524,
 2322212019181716151413121110987654321.

Autorstwo bloga

Tworzenie bloga jest pewnym rodzajem aktywności, która posiada swój podmiot, a jest nim oczywiście autor tegoż działania. Dla mnie, jako reprezentanta zawodu związanego z twórczością, kwestia autorstwa dzieła jest sprawą kluczową. Dlatego uznałem za potrzebne podkreślenie, że to ja, czyli Aleksander Furmanek (info o mnie w zakładce Autor), jestem autorem wszystkich tekstów oraz zdjęć, które są zamieszczane na moim blogu. Jeżeli w przyszłości coś się w tym temacie zmieni (np. autorem zdjęcia, czy tekstu będzie ktoś inny), to na pewno zostanie to odpowiednio odnotowane. Dla uproszczenia będę podpisywał własne materiały samymi inicjałami (AF), np. na końcu każdego wpisu, czy pod każdym zdjęciem tak, jak to czynię poniżej.

Widok na budowę nowego mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi; zespół projektowy: Arcadis Profil Sp. z o.o., Pont-Projekt Sp. z o.o., Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe Sp. z o.o., Damart Biuro Inżynierskie Sp. z o.o.; foto: AF
Widok na inwestycję budowy nowego mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi. Zespół projektowy: Arcadis Profil Sp. z o.o., Pont-Projekt Sp. z o.o., Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe Sp. z o.o., Damart Biuro Inżynierskie Sp. z o.o. (foto: AF, 2013)

Jak widać z podpisu pod zdjęciem zamierzam podawać też autorów projektów prezentowanych obiektów, jak tylko dam radę dotrzeć do tej informacji, a jest to czasem wyzwanie. Oczywiście nie zawsze też będę autorem przedstawianych dzieł, ale zamierzam co jakiś czas pochwalić się czymś, w tworzeniu czego brałem aktywny udział.

Czy takie oświadczenie, jak na wstępie jest w ogóle potrzebne? Uznałem, że nie zaszkodzi. W internecie można bowiem co rusz spotkać się z naruszeniami praw autorskich. Przykładem może być zamieszczanie właśnie zdjęć cudzego autorstwa na swojej stronie bez podania twórcy dzieła. Naiwnością byłoby myślenie, że sprawca takiego naruszenia porozumiał się w tej sprawie z autorem, nie wspominając już o należnych tantiemach. Podobnie rzecz się ma ze słowem pisanym, które ulega czasem najdelikatniej mówiąc zapożyczeniom. W przypadku bloga specjalistycznego wręcz oczywistym wymogiem wydaje się być konieczność podania autora zawartych stwierdzeń. Ku mojemu zdziwieniu nierzadko natrafiam na strony "eksperckie" o charakterze bloga, z których nie wynika ani jakie doświadczenie i kompetencje ma autor udzielanych "porad", ani nawet nie wiadomo kto nim jest. Współczesny Gal Anonim?

Szacunek do odbiorcy to nie tylko dbałość o jakość. Moim zdaniem to również elementarna uczciwość polegająca na podpisywaniu się tylko pod swoim dziełem (odbiorca ma prawo wiedzieć, kto jest twórcą) oraz wskazywanie autorstwa dzieła stworzonego przez kogoś innego, komu też przysługuje należny szacunek.

[2013.12.02; Wszystko pozostałe; AF]
na stronę główną >>

Wszelkie prawa zastrzeżone © Biuro Projektowe - Furmanek Aleksander   Design AF